• 0
Kategooriad

Blogi

Tervis 16.11.2020

Akne: kas tekitad endale vale hooldusega vistrikke hoopis juurde?

Akne kimbutab inimesi nii nooruki- kui täiskasvanueas ning selle teket soodustavad mitmed tegurid. Selleks, et vistrikest võimalikult valutult vabaneda ja naha seisukorda parandada, peab oskama nahka õigesti hooldada.

Mis on akne?

“Akne on rasunäärme ja karvatupe põletikuline haigus, mille korral tekivad nahale komedoonid, paapulid ja mädapead, raskematel juhtudel ka valulikud sõlmekesed,” selgitab Benu kosmeetikakonsultant Kreete Põlme. “Nahaprobleemid löövad esile eelkõige keha rasusemates piirkondades ehk näol, seljal ja rinnakul ning mida suurem on rasueritus, seda soodsam on keskkond aknet tekitavate bakterite kasvuks,” räägib Põlme.

Lisaks soodustab rasu surnud naharakkude kokku kleepumist ja pooride ummistusi. Rasu tekkimist mõjutab hormonaalsüsteem, meessuguhormoonide kõrgenenud tase organismis suurendab rasu eritust. 

Kuidas probleemset nahka hooldada?

“Nagu iga nahatüübi ja –probleemi korral, on oluline naha puhastamine, mida tuleb teha hommikul ja õhtul,” õpetab Põlme. Selleks peaks valima spetsiaalseid probleemsele nahale mõeldud pesugeeli või –vahu.

Kui nahk on muutunud tundlikuks või pindmiselt kuivaks, siis peaks kasutama leebemaid puhastusvahendeid, näiteks mitsellaarvett või spetsiaalseid pesukreeme probleemsele nahale. “Soovitan vältida seepide kasutamist näo pesemiseks, sest seep  kuivatab pindmisi nahakihte ja see võib pikaajalisel kasutamisel tekitada naha niiskusesisalduse languse,” lisab Põlme.

Erinevad dermakosmeetikasarjad pakuvad laia valikut akneprobleemiga nahale mõeldud kreeme ja seerumeid. “Näiteks on läikiva naha jaoks olemas matistavaid kreeme, mis aitavad rasu eritust 8 tundi kontrolli all hoida,” räägib Põlme. “Sellised kreemid sobivad hästi neile, kes soovivad vähendada naha liigset läikimist või kasutavad jumestust.”

“Kui nahal esinevad põletikulised komedoonid, peaks valima põletikku leevendava kreemi,” selgitab Põlme. “Kui kasutate akneravimit, siis peaks valima niisutava aknekreemi, sest ravi ajal on oluline, et kreem oleks leebe ja ei sisaldaks happeid,” soovitab ta. 

“Kui sa pole päris kindel, milline nahahooldus sulle sobib, siis vali lihtsalt kvaliteetne puhastusvahend ja niisutav kreem, mis ei sisalda mineraal- ega parafiinõlisid,” soovitab Põlme. “Jälgi, et kreemil oleks päikesekaitse spf 30, sest nahk vajab UV-kiirguse eest kaitset aastaringselt,” rõhutab Põlme.

Küsi kindlasti nõu apteekrilt või konsultandilt, kes aitavad välja valida sobivad tooted.

Mis aitab aknest vabaneda?

“Oluline on regulaarne nahahooldus ja hea hügieen, mis tähendab seda, et enne näo puudutamist või pesemist tuleb kõigepealt sooja vee ja seebiga pesta käed,” räägib Põlme. Samuti peaks piisavalt tihti vahetama voodipesu ja käterätikuid, et vähendada bakterikasvu. “Kindlasti väldi naha liiga sageli puudutamist, vistrike nokkimist, pigistamist või naha muul moel ärritamist,” hoiatab Põlme.

Samas tuleb jälgida, et sa probleemset nahka üle ei hoolda. “Tihti satutakse hoogu ning arvatakse, et mida rohkem puhastada, kreemitada ja koorida, seda kiiremini paraneb akne,” räägib Põlme. “See aga võib teha nahale hoopis karuteene, sest tulemuseks on dehüdreerunud, ülehooldatud nahk, mille paranemine võtab palju kauem aega,” hoiatab Põlme.

Sama olulised on ka toitumisharjumused. “Iga päev tuleks süüa värskeid köögi- ja puuvilju ja juua päeva jooksul piisavalt puhast vett ehk 35 ml kehakaalu kilogrammi kohta,” soovitab Põlme. Vähenda võiks poolfabrikaatide ja valmistoitude, rasvase toidu ning suhkru osakaalu menüüs.

Naha heaolule mõjub halvasti ka alkohol ja suitsetamine, mis tähendab, et suitsetamisest võiks loobuda ja alkoholi tarbimist piirata. Olulisel kohal on ka hea uni ja stressi vähendamine. 

Pikaajalise põletikulise akne korral tuleks käia kindlasti nahaarsti juures.

Ettevõtte uudised 01.08.2020

Gripi vastu vaktsineerimine BENU apteekides

Gripp on raske hingamisteede nakkushaigus. WHO ekspertide hinnangul põhjustab gripp maailmas 40 000 kuni 220 000 surmajuhtu aastas ning igal gripinakkuse hooajal haigestub 5–15% riigi elanikkonnast.

 
Millal vaktsineerida?
 
Gripi vastu võib vaktsineerida kogu hooaja vältel, kuid kõige kindlama kaitse annab vaktsineerimine enne haigestumise kõrgperioodi (oktoobrist detsembrini). Immuunsus kujuneb välja kahe nädala jooksul peale vaktsineerimist.
 
 
Kus saab vaktsineerida?
 
BENU apteekides toimub vaktsineerimine perioodil 05.10-15.11.2020 kokku neljas asukohas. Vaktsineerimiseks on vajalik eelnev registreerimine telefoni teel. 
 
NB! 19. oktoobri 2020 seisuga on kõik vaktsineerimise ajad apteekides broneeritud. Kõik, kellel on broneering olemas, saavad vaktsineerimise teenuse vastavalt kokku lepitud ajale.
 • Koduapteek (Aia tn 7, Tallinn, tel. 648 4199). Vaktsineerimine toimub E ja K 16:00-19:00. Kõik ajad on broneeritud.
 • Pelguranna apteek (Madala 3, Tallinn, tel. 662 6913). Vaktsineerimine toimub T 16:00-19:00; L 10:00-14:00. Kõik ajad on broneeritud.
 • Lasnamäe Tervisemaja apteek (Linnamäe tee 3, Tallinn, tel. 609 1998). Vaktsineerimine toimub T ja N 16:30-19:30; L 10.00-14.00. Kõik ajad on broneeritud.
 • Peterburi tee Rimi apteek (Tooma 3, Tallinn, tel. 604 0220). Vaktsineerimine toimub T 16:30-19:30, L 10:00-14:00. Kõik ajad on broneeritud.

Lisaks apteekidele on võimalik vaktsineerida vaktsineerimiskabinettides või perearsti juures.

 

Palju vaktsineerimine BENU apteegis maksab?

Vaktsineerimine maksab 19 eurot

 

Kes viivad vaktsineerimist läbi?

BENU apteekides teostavad vaktsineerimist Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliiniku õed.

 

Millised on isikukaitse meetmed, mida vaktsineerimisel järgitakse?

 • Vaktsineerima ei tohi mitte mingil juhul tulla haigussümptomitega. Kui aeg on broneeritud, aga inimene haigestub, siis tuleb vaktsineerimine edasi lükata.
 • Vaktsineeritav ei tohi põdeda või olla COVID-19 haige lähikontaktne.
 • Kõikidele vaktsineeritavatele antakse apteegist mask. Kohustuslik on kätte desifintseerimine ja tervisedeklaratsiooni täitmine. Samuti tuleb hoida ettenähtud distantsi teiste patsientidega. 
 
Kes kuuluvad grippi haigestumise riskirühma?
 • 65 aastased ja vanemad
 • Isikud, kes põevad kroonilisi haigusi, nagu diabeet, südame- ja veresoonkonnahaigused, kopsuhaigused, jm;
 • Immuunpuudulikkusega inimesed, sealhulgas immuunsüsteemi talitlust pärssivat ravi saavad isikud
 • Rasedad naised igas trimestris;
 • Hooldeasutuste ja pikaravihaiglate kroonilisi haigusi põdevad patsiendid;
 • Tööalaselt ohustatud isikud (tervishoiutöötajad, hooldeasutuste töötajad, lasteaedade ja koolide personal jt);
 • Isikud, kes töötavad rahvarohketes kohtades, nt. kaubanduskeskused

Ettevõtte uudised

Kuva kõik selles kategoorias